Støt os
Vil du støtte vores arbejde? Alle bidrag hjælper os med at træne og udplacere servicehunde til mennesker med bevægelseshandicap. Du kan bl.a. støtte gennem et engangsbeløb, medlemskab, gavebevis eller testamentarisk gave.
STHs unge servicehundebruger Marianne Hejlskov medvirker i en artikel hos TV 2 Echo, hvor hun deler sin hverdag med cerebral parese – sammen med sin servicehund Stella
28. april 2026
Gennem små videoer på sociale medier giver Marianne et ærligt indblik i livet med et handicap. Hun viser både de udfordringer, hun møder, og hvordan hun med støtte fra sin servicehund får hverdagen til at fungere. Samtidig er hendes mål at skabe større forståelse og nedbryde de fordomme, mange med funktionsnedsættelse stadig møder.
Den store interesse for hendes videoer viser, hvor vigtigt det er at sætte ansigt på livet med handicap – og hvor stor betydning det har, når mennesker som Marianne deler deres erfaringer.
Hos STH er vi stolte af Marianne og Stella, som med deres hverdag er med til at skabe indsigt i den forskel, en servicehund kan gøre.
Vil du støtte vores arbejde? Alle bidrag hjælper os med at træne og udplacere servicehunde til mennesker med bevægelseshandicap. Du kan bl.a. støtte gennem et engangsbeløb, medlemskab, gavebevis eller testamentarisk gave.
Læs de seneste nyheder, historier og opdateringer fra STH – og få indsigt i vores arbejde, information om vores arrangementer, og mød de hvalpe og mennesker, som får glæde af vores servicehunde.