Nye hvalpe
Vi har indkøbt to nye servicehundeaspiranter, Bongo og Jubi. De er golden retrievere, og bror og søster.
16. marts 2021
Bongo
Bongo, som skal bo på Bornholm, hos Nadine, hendes mand og 2 store børn. Selvom de er nye hvalpeværter for STH, er det erfarne hundefolk, der får glæde af Bongo det første års tid. De har begge mange års erfaring som hundetrænere og førere.
Vi er så glade for at kunne byde velkommen til en ny hvalpeværtsfamilie, som udfører et helt uundværligt stykke arbejde med hvalpene det første år.
Jubi
Vores anden hvalp skal hjem til vores erfarne hvalpeværts familie, Heidi Gry Jaques og familie, her med datter Smilla og Jubi. Det er ikke familiens første STH hvalp, og vi er meget taknemmelige for, at de har lyst til at få endnu hvalp i huset.
HAR DU SPØRGSMÅL?
Flere nyheder fra STH
Læs de seneste nyheder, historier og opdateringer fra STH – og få indsigt i vores arbejde, information om vores arrangementer, og mød de hvalpe og mennesker, som får glæde af vores servicehunde.
