Spring navigationen over og gå direkte til indhold

Tag godt imod Freddy og hans hvalpeværter

Velkommen til servicehundeaspiranten Freddy - og velkommen tilbage til STHs erfarne hvalpeværter, Christina og Michael, der for anden gang har valgt at inkludere en servicehundehvalp i familie, hjem og hjerte. Læs mini-interviewet med en af hvalpeværterne her.

18. august 2026

Det er anden gang, Christina og Michael har valgt at optage en STH-servicehundeaspirant i deres familie. De ved derfor, hvad det indebærer: Hvalpetid, træning, masser af nærvær… Og på et tidspunkt også et farvel.

Alligevel har de valgt rollen igen, og labrador retrieverhvalpen Freddy har netop ”indtaget” deres matrikel. Vi har bl.a. spurgt dem hvorfor og hvad det giver dem som familie at blive hvalpeværter hos STH.

Læs det korte interview med Christina herunder:

Hvorfor valgte I at blive hvalpeværter?
“Fordi vi er kæmpe hunde mennesker. Jeg har selv gavn af den ro og kærlighed hundene giver, og derfor ved jeg, hvor meget hundene kan gøre for de brugere, som modtager dem. En anden årsag er, at det er en virkelig god måde at lære vores børn at hjælpe andre. Ungerne synes, det er superfedt, at de kan gøre en forskel i andres liv, ved at vi er hvalpeværter for en dejlig hund, de kan få lov at hygge og træne med.”

Hvordan kan man vælge at gøre det igen, når man ved, at man også skal sige farvel?
“Er det svært at give hunden videre til specialtræning? At sige nej ville være løgn, for man kan jo ikke undgå at knytte sig til den. Men ved modtagelse af hvalpen ved vi allerede nogenlunde, hvornår den skal videre, og trænerne er gode til at sende opdateringer om hunden, så vi kan følge den på dens videre rejse mod færdiguddannet servicehund - og vi ved, hvor meget glæde de giver brugeren.
Det i kombination gør det lettere at sende den videre og forsætte arbejdet som hvalpevært. Samtidig er STH en fantastisk forening med nogen dygtige trænere. Som hvalpevært er man aldrig ladt alene, der er altid støtte og vejledning at hente ved tvivl eller problemer, og de er dygtige til at lære hvalpeværter op i at træne hundene i de grundlæggende kommandoer.”

For Christina og familien er én ting dog afgørende: Det skal være en god oplevelse for hele familien:

“Inden vi startede som hvalpeværter blev vi som familie enige om, at hvis en af os en dag synes, at det er for hårdt at sige farvel, så stopper vi. For alle skal kunne være i det ellers går det sjove af det. Men indtil da bliver vi ved, så længe vi får lov.”

HAR DU SPØRGSMÅL?

STH - Servicehunde til Handicappede

Blekinge Boulevard 2
2630 Taastrup

LÆS OGSÅ...

Nysgerrig på rollen som hvalpevært?

Så deltag i STHs virtuelle informationsmøde for potentielle hvalpeværter.

Flere nyheder fra STH

Læs de seneste nyheder, historier og opdateringer fra STH – og få indsigt i vores arbejde, information om vores arrangementer, og mød de hvalpe og mennesker, som får glæde af vores servicehunde.

Enzo Ligger I Graesset

Flere nyheder fra STH

Læs de seneste nyheder, historier og opdateringer fra STH – og få indsigt i vores arbejde, information om vores arrangementer, og mød de hvalpe og mennesker, som får glæde af vores servicehunde.